Hollanda Tropenmuseum Kraliyet Tropikal Enstitüsü

Tropenmuseum, Amsterdam’da yer alan en büyük müzelerden birisidir. Ülkenin sömürgecilik tarihine adanan bu ilginç müzede, dünyanın dört bir tarafından getirilen nesneler sergilenir. Şehrin en güzel binalarından birinde yer alan müzede etnografya ve çağdaş sanat bir arada sunulur.

Hollanda Sömürgecilik Enstitüsü için M. A. Ve J. Niukerken tarafından tasarlanan bu büyük kompleks 1926 yılında tamamlanmıştır. 1978 yılında binanın yenilenmesinin ardından Kraliyet Tropikal Enstitüsü burada, ortada büyük bir salon ve üç katlı galeriden oluşan bu müzeyi açmıştır.

Müzenin giriş katındaki büyük salonda geçici sergiler düzenlenir. Üst katlarda ise kalıcı sergilerle birlikte, çeşitli bölgelere ilişkin interaktif sergiler bulunur. İlk kat özellikle Endonezya ve Pasifik olmak üzere Hollanda’nın eski sömürgelerine ayrılmıştır. Objeler arasında Java taş frizleri, Yeni Gine’nin süslü oyma tahta kayıkları görülebilir. Koleksiyon içinde müzik yapmak ya da kukla oynatmak gibi ilgi çekici sergilere de ev sahipliği yapar.

Hollandalılar uzun yıllar boyunca Surinam Endonezya ve çeşitli Karayip adaları gibi bölgeleri yönettikleri düşünüldüğünde müzede sergilenen eserlerin ilgi çekici olabileceğini düşünebilirsiniz. Müzede; bir Arap sokağından geçebilir, Afrika köyüne uğrayabilir ve hatta baharat ticareti hakkında bilgi alabilirsiniz.