Viyana Sanat Tarihi Müzesi ve Museumsquartier

Viyana’nın sokaklarını arşınlarken yürümenin en keyifli olduğu yer Ringstraße‘ydi. Bu büyük daireyi tamamlarken 1883 yılında yapılan gotik tarzdaki Rathaus (belediye binası), Almanca dilinin konuşulduğu ülkelerdeki en eski üniversite olan Viyana Üniversitesi, Otto Wagner’in ünlü posta binası Postsparkasse, konukları arasında Queen Elisabeth II, Charlie Chaplin gibi ünlü isimlerin yer aldığı, inşaatında genç Hitler’in çalıştığı Hotel Imperial, ve Avusturya Parlamento binası gibi şehrin çoğu tarihi ve önemli binasını görebiliyorsunuz.

Bu ringde en çok sevdiğim noktalardan biri Maria-Theresien meydanı oldu. Küçük bir park olan bu meydanın iki tarafında karşılıklı, bir birinin aynısı olan iki bina bulunuyor; biri Kunsthistorisches Museum (Sanat Tarihi Müzesi), diğeri Naturhistorisches Museum (Doğa Tarihi Müzesi). Maria-Theresien Meydanı’ndan panoramik bir görüntü için buraya bakabilirsiniz.

Sanat Tarihi Müzesi 1.Franz Joseph’in Habsburg Hanedanlığı’nın sahip olduğu değerli eserlerin korunup halka sunulmasını istemesiyle 1891 yılında açılmış.

(Antonio Canova (1757-1822)’nin Napoleon’un ısmarlaması üzerine yaptığı, Theseus’un Centaur’u savunmasını simgeleyen heykel. Imparator 1.Franz Milano’daki Corso’dan satın aldıktan sonra heykel 1891’den beri bu müzede sergileniyor.)

Müzenin resim kolleksiyonunu çok beğendim. 15. yüzyıl İtalya’sından, o yüzyıllardaki Hollanda, Almanya, Fransa ve İngiltere’den pek çok eser vardı. Dikkatimi çeken önemli eserlerden bazıları; Madonna of the Rosary-Caravaggio, Adoration of the Trinity-Albrecht Dürer, Self Portrait-Rembrandt, Madonna del Prato-Raphael.

Bu kolleksiyonları gezerken hakkında çok şey bilmediğim Pieter Bruegel‘in tablolarıyla tanıştım. 1525 – 1569 yılları arasında bu günkü Belçika’da yaşayan sanatçı, Flaman Rönesansı’nın önemli isimlerinden biri. Genellikle manzara ve köy resimleri yaptığı için ‘Köylü Pieter’ olarak da tanınıyormuş. En dikkat çekici eserleri; The Tower of Babel, The Hunters in the Snow, The Fight Between Carnival and Lent, Landscape with the Fall of Icarus, The Dutch Proverbs.