New York Amerika Doğa Tarihi Müzesi

New York’ta 142 yıl önce kurulan ve her yıl dünyanın birçok ülkesinden çok sayıda turistin ziyaret ettiği Amerikan Doğa Tarih Müzesinde, Güney Afrika, Latin ve Orta Amerika, Asya-Pasifik medeniyetlerine ait birçok eser bulunurken, okyanus hayatı, insan biyolojisi ve evrimi, mineraller ve değerli taşlar, meteorlar, fosiller ve dinozorlar, doğal yaşam ve gezegen bölümleri yer alıyor.

Dünyaca ünlü Central Park’ın batı bölgesinde bulunan ve 1869’da hizmete giren müze bağış yöntemiyle ziyaret edilebiliyor.

New York’a gelen turistlerin ilk uğradıkları yerlerden biri olan, her yıl çok sayıda yerli ve yabancının gezdiği Amerikan Doğa Tarihi Müzesi, internet sitesinde "Müze için iki tam gününüzü ayırın" şeklinde tanıtım yapıyor.

Her yıl dünyanın birçok ülkesinden turistleri ağırlayan New York’ta, ziyaret edilmesi gereken tarihi nitelikteki mekanların başında gelen müzede, ziyaretçiler adeta dünya kültür mirasına küçük bir yolculuga çıkıyor.

Okyanus hayatı, insan biyolojisi ve evrimi, mineraller ve değerli taşlar, meteorlar, fosiller ve dinozorlar, doğal yaşam ve gezegenler bölümlerinin yer aldığı müzede, Güney afrika, Latin ve Orta Amerika, Asya-Pasifik medeniyetlerine ait halk giysileri, günlük yaşama ait çeşitli malzemeler görsel bir zenginlikle sergileniyor.

Devasa boyutlardaki bir dinazor kalıntısıyla müzenin girişinde karşılaşan ziyaretçiler şaşkınlıklarını gizleyemiyor. Müzenin doğa yaşamının sergilendiği alanda aslan, geyik, fil, bufalo, maymun kelebek, balık, balina ve çeşitli hayvan figürleri görenleri büyülüyor.

Dünyadaki çeşitli uygarlıkların tanıtıldığı sergi alanında ise Latin Amerika, İnkalar, Kızılderililer ve Pasifik bölgesine ait çeşitli günlük yaşama ait giysi, malzeme, oklar, çadır yaşamını yansıtan görsel figürler bulunuyor.

Her bölümde tanıtım ve anlatımların canlandırmalar, interaktif programlar ve görüntüler eşliğinde yapıldığı müzeden lise ve üniversite öğrencileri de ödevlerini yapmada yararlanıyor.

Müzenin en ilginç kolleksiyonlarından biri de bilim ve uzayla ilgili kolleksiyonların yer aldığı alandaki meteor parçası, özellikle gençlerin ilgisini çekiyor.