Fransa Louvre Müzesi

Louvre Müzesi yalnızca Paris’in değil, dünyanın en büyük müzelerinden biridir. Sanat ile aranız iyi olsun olmasın bu müze, Paris gezisi boyunca mutlaka ziyaret edilmesi gereken noktalardan biridir. Louvre içindeki sanat eserleri ilginizi çekmiyor olsa bile müzeyi mutlaka Paris gezilecek yerler listesinde üst sıralara kaydedin. Müzeyi 2012 yılında yaklaşık 10 Milyon kişi ziyaret etmiştir. Müzede 35.000’e yakın önemli eser sergilenmektedir.

Louvre Müzesi dünyanın en önemli tarihi sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapması dışında Paris’in de en büyük saraylarından biridir. Yapının tarihi Ortaçağ’a kadar uzanır. 1190 yılında Philippe-Auguste tarafından Paris’i Viking akınlarına karşı korumak amacıyla kale olarak yapılmıştır. Zindan ve burçları da I. François zamanında yerini Rönesans bir yapıya bırakmıştır. O yıllardan günümüze kadar Louvre, krallar ve imparatorlar tarafından sürekli genişletilmiş. Louvre Müzesi tarihteki önemli olaylardan biri, devrimcilerin 1793 yılında sanat koleksiyonunu halka açmasıdır. Daha sonra Napolyon tarafından müzeye dönüştürülen yapıya 1989 yılında ünlü cam piramidi eklenmiştir. Müzenin ana girişi bu cam piramittendir. Müze girişinde zaman zaman uzun kuyruklar oluşabiliyor. Bu nedenle dilerseniz biletinizi internet ya da çevrede yer alan otomatik bilet makinelerinden alabilirsiniz.

Louvre Müzesi’nde 3 adet kanat bulunur. Bunlar: Richelieu Kanadı, Sully Kanadı ve Denon Kanadı’dır. Bu kanatlarda her kat numaralanmış alanlar ile bölünmüş ve katların planlarında renk kodlarıyla gösterilmiştir. Dilerseniz Louvre Müzesi’nin danışma masasından, katların renk kodlarıyla belirtildiği ve müzedeki önemli eserlerin bazılarının da gösterildiği ücretsiz kitapçıkları alabilirsiniz.