Tate Galerisi

Tate Britain Londra’da bulunan bir müzedir. 1897 – 1932 yılları arasında National Gallery of British Art ve 1932 – 2000 yılları arasında Tate Gallery olarak bilinen galeri son olarak Tate Britain adını almıştır.

Millbank’da yer alan müze, Tate galeri ağının bir parçasıdır. Bu ağda yer alan diğer yerler ise Tate Modern, Tate Liverpool ve Tate St Ives’dir. Sayılanlar arasında en eski galeri Tate Britain’dır. 1897 yılında açılan Müze içerisinde J. M. W. Turner’ın önemli çalışmalarından bir koleksiyon bulunmaktadır.

Müzeyi ziyaret ettiğinizde İngiliz sanatı ile ilgili 1500 kadar sanat eserini görebilirsiniz. Türünün oldukça etkileyici bir koleksiyonuna sahip olan müze David Hockney, Peter Blake ve Francis Bacon gibi isimlerin çalışmalarına ev sahipliği yapmaktadır. Gainsborough, Hogarth, Millais, Whistler, Lucian Freud ve Damien Hirst çalışmaları görülebilecek diğer isimlerdir.

Müzede yer alan çalışmaların bir kısmı 2000 yılında müzenin açılışı ile buraya aktarılmıştır. Galeri içerisinde dönem dönem farklı sergiler de düzenlenmektedir. Tate Britain ziyaretinizin ardından yemek yiyebileceğiniz bir restoran ve alışveriş yapabileceğiniz bir hediyelik eşya dükkanı bulunmaktadır.