Atina Ulusal Arkeoloji Müzesi

Yapımına 1866’da başlanan ve 1889’da tamamlanan, 1891’de açılan müze Yunanistan’daki en önemli arkeolojik müzedir. İkinci Dünya Savaşı sırasında, müzedeki paha biçilmez koleksiyon, toprağa gömülerek bombardımandan korunmuş. 1946’da yeniden kapılarını açmıştır. 1999 depreminde kısmen hasarlanmış, 2004 olimpiyatlarından önce yenilenip genişletilmiştir.
Dünyanın en önemli 10 müzesinden biri olarak kabul edilir. Aynı zamanda dünya çapında da Yunan sanat eserlerini sergileyen müzeler arasında en kapsamlı olanlarından biridir. Günümüze dek Yunan sanatını besleyen kültürlerden bugüne ulaşabilmiş her tür sanat eseri bu müzede yerini almıştır.
Çok kalabalık olduğundan açılış saatinde orada olmakta yarar var.
48 odadan oluşan müze iki katlıdır. Genel olarak heykel sanatı üzerine yoğunlaşmıştır. Bu sergideki heykeller, heykel sanatının kronolojik olarak gelişimini gözler önüne serer.
Santorini (Thira) adasının Akrotiri bölgesinden getirilen freskler ve çömlekler en zengin koleksiyonlarındandır. Santorini’de MÖ. 1450 yıllarında büyük bir volkanik patlama oldu. Belki de Atlantis hikayesi buradan kalma olabilir. Korunabilen freskler Atina’ya getirildi. Atina Elgin mermerlerinin yurt dışından iadesini isterken Santorini de fresklerini istiyor. Bu sayede Atina’ya giden kitleleri adaya çekmek mümkün olabilir. Freskler hakkında değişik hipotezler var. Boks yapan oğlanlar kimdir? Santorini’de eskiden maymunlar var mıydı yoksa senaryo başka bir yerden mi alıntı? Gemiler savaşa gidiyor mu, dönüyor mu? Bunları bilmiyoruz. Ancak bu oynak fresklerde görülen insanların mutluluğunu kıskanmamak elde değil.
Yurt dışından toplanan Yunan eserleri de sergileniyor.
Miken eserlerinin (Mycanaean collections) sergilendiği bölüm özellikle ilgi çekicidir. Altın maskeler, kupalar, çanaklar ve mücevherler, 1876’da Heinrich Schliemann tarafından Mycenae’de çıkarılmıştır. Bazı objeler o kadar küçüktür ki kalabalık saatlerde görmek mümkün olmayabilir. 3 – 6 numaralı odalarda sergilenen tarih öncesi koleksiyonda özellikle M.Ö. 1500’lerden kaldığı tahmin edilen altın ölü maskesini (burial mask) görmeyi unutmayın. Schliemann bunu yanlışlıkla Agamemnon’un maskesi olarak adlandırmıştır. Arkeologlar bunun Agamemnon’a ait olmadığını biliyor. Daha eskiden kalma. Bilinmeyen bir imparatorun. Kaçırılmaması gereken bir eser de Vaphio cupstır. Üzerinde güçlü boğa resimleri bulunur. Peloponnese bölgesinde önemsiz gibi görünen bir mezardan çıkarılmıştır. Yüksek olasılıkla bunlar bulunmaya devam edecektir.
Cycladic figurines (heykelcikler). Heykelcikler, Yunanistan’ın en eski dönemlerinden MÖ. 2000’lerden kalma olmakla birlikte yüzleri bir Modigliani eseri kadar iyidir. Lir çalan bir müzisyen heykelciğinin yüzü, müziğine konsantre olup neşelenmiş ve izleyicileri çoktan unutmuş gibidir. Bu heykelcikleri Goulandris Foundation Museum of Cycladic Art’da bulabilirsiniz.
Stathatos Gallery, 2008’de tekrar açılmıştır. 7 numaralı odadan 33 numaralı odaya kadar, sergilenen mücevher, vazo ve heykelcikler Orta bronz devrinden Bizans devri sonuna kadar kapsayan bir koleksiyondur.
Avrupa’daki dördüncü en önemli Mısır sergisini (Egyptian Art Collection) 40-41 no’lu odalarda görebilirsiniz. 2008 yılında tekrar sergiye açılmıştır. Hanedan dönemi öncesinden Roma dönemine dek 3000 yıllık eser barındırır. Bu heybetli koleksiyonun en önemli parçası MÖ. 670 yılına tarihlenen prenses Takushit’in bronz heykelidir. 1880 yılında İskenderiye’de bulunmuştur. Tac giymesi hiyerogliflerde gösterilir.
Atina gezisinde mutlaka ziyaret edilmesi gereken bu çok kapsamlı müze için en az üç saatinizi gözden çıkarmalısınız.