Fransa Orsay Müzesi

Orsay Müzesi, Paris’in mutlaka görülmesi gereken müzelerinden biridir. Müzede 1848-1914 yılları arasındaki Avrupa tablolarını, heykelleri ve fotoğraflarını görebilirsiniz. Orsay Müzesi’nin önemli özelliklerinden biri de bulunduğu yapıdır. Müze binası, ilk olarak 1900 Paris Evrensel Sergisi için tren istasyonu olarak yapılmıştır. 1939 yılında işlevini tamamlayan yapı yıllar boyunca çeşitli amaçlar için kullanılmıştır. 1970 yılında yıkımı gündeme gelen bina, 1977 yılında müzeye dönüştürülmüştür. Günümüzde Orsay Müzesi şehrin en önemli müzelerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Yıllar boyunca ressamlar eserlerinde hayal ürünü olsa bile gerçekçi imgeler kullanmışlardı, sanki bir şeyin fotoğrafını çeker gibi. Daha sonra Parisli sanatçılardan bir kısmı eserlerindeki sınırları çizen kesin hatları belirsizleştirdi ve ortaya çıkan bu yeni akıma “empresyonizm (izlenimcilik)” denildi. İkinci aşamaya ise “post-empresyonizm” adı verildi. Orsay Müzesi özellikle sahip olduğu empresyonist tablolardan oluşan koleksiyonu ile ünlüdür.

Orsay Müzesi’nde; Edouard Manet, Claude Monet, Paul Cezanne ve Vincent van Gogh gibi dünyaca ünlü sanatçıların eserlerini inceleyebilirsiniz. Cehennem Kapıları (Rodin), Kırda Yemek (Manet), Moulin de la Galette’te Dans (Renoir), Mavi Nilüferler (Claude Monet) ve La Belle Angele (Paul Gauguin) müzede sergilenen en önemli eserlerdendir.

Özellikle müze gezilerinden hoşlanan gezginler Orsay Müzesi’ni Paris gezilecek yerler listesinde mutlaka üst sıralara yazmalı.