Amsterdam Rijksmuseum

Rijksmuseum Amsterdam’ın en ihtişamlı müzelerinden biridir. 1885 yılında Hollandalı Mimar Pierre Cuypers tarafından inşa edilen, muhteşem binası, on yıldır devam eden restorasyonun ardından nihayet 2013 yılında, o zaman ki Hollanda Kraliçesi Beatrix tarafından resmi olarak açıldı.

Müzede Hollanda’nın 800 yıllık tarihinden bu güne 8.000 sanat eserini; heykeller, Hollanda denizciliğini anlatan gemi maketleri, antik parçalar, kıyafetler, Delftware ve tabi ki Hollanda’nın en önemli sanat koleksiyonunu görebilirsiniz.

“Işığın ve gölgenin ressamı” olarak bilinen Rembrandt’ın en meşhur resimlerinden biri olan ‘The Night Watch’ (Gece Devriyesi) ve Johannes Vermeer’in ‘The Milkmaid’ ile ‘Girl with a Pearl Earring’ resimleri de Rijksmuseum’da görülebilecek en nadide eserlerdir.

12.000 metrekarelik sergi alanı olan müzeyi gezmenin en iyi ihtimalle birkaç saat süreceğini şimdiden hesaba katmalısınız. En iyisi müze için bir günü ayırarak, tam bir sanat şöleni yaşamak ve ardından müzenin kafesinde yorgunluk kahvenizi yudumlamak olabilir.