Aşık Veysel Müzesi

Sivas İl Özel İdaresi tarafından kaynak aktarılarak Şarkışla Köylere Hizmet Götürme Birliğince yapılan Âşık Veysel Müzesi ek binasının açılışı, düzenlenen törenle, gerçekleştirildi.

Ünlü Halk Ozanı Âşık Veysel Şatıroğlu anısına bu yıl 20'incisi düzenlenen Aşık Veysel Kültür ve Sanat Festivaline Vali Vekili Mustafa Aydın'ın yanı sıra; Sivas Milletvekili (TBMM İdare Amiri) Malik Ecder Özdemir, Sivas Milletvekili Ali Turan, İl Özel İdaresi Genel Sekreterimiz Salih Ayhan, Şarkışla Kaymakamı Davut Gül, İl Jandarma Komutanı J. Kur. Alb. Ali Taş, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü, ilçe protokolü ile Aşık Veysel'in oğulları Ahmet ve Bahri Şatıroğlu ile çok sayıda davetli katıldı.

Şarkışla Kaymakamlığınca düzenlenen Aşık Veysel Kültür ve Sanat Festivali kapsamında ilk olarak halk oyunları gösterileri sunuldu. Daha sonra Vali Vekili Mustafa Aydın ve beraberindekiler Aşık Veysel'in mezarını ziyaret ederek dualar etti ve ozanın mezarına karanfil bıraktılar. Kabir ziyaretinin ardından İl Özel İdaresi tarafından kaynak aktarılarak yapılan Aşık Veysel Müzesi ek binasının açılışı gerçekleştirildi.

Vali Vekili Mustafa Aydın, bu topraklarda sanatçıların, ozanların, şairlerin halk aşıklarının, yaşadığını ifade ederek, Aşık Veysel'in 20. yüzyılın Türk Halk Şiiri'nin önde gelen siması olduğunu kaydetti.

Âşık Veysel Müzenin yapılmasına kaynak sağlayan İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğine, İl Genel Meclisine ve idare çalışanlarına teşekkür eden Aydın, "İdaremiz gerçekten önemli bir çalışma yürüterek, Sivrialan'a Âşık Veysel'e yakışır bir müze kazandırılmıştır "dedi.

İl Özel İdare Genel Sekreterimiz Salih Ayhan ise, Aşık Veysel'in "Dostlar beni hatırlasın" sözleriyle başladığı konuşmasında Şarkışla'ya yabancı olmadığını belirterek, yeni yapılan ek müze binası hakkında bilgi verdi. Binanın görme engellilerin de ziyaret edebileceği şekilde dizayn edildiğini söyleyen Ayhan, "Teşhir ve tanzim işleri idaremizce yapılan ek bina müzesi ünlü ozanımıza yakışır bir müze oldu" dedi. Ayhan."Aşık Veysel'in şiirlerinin temasını oluşturan vatan sevgisi, birlik beraberlik duygusu, insan ve doğa sevgisi de bizlerin örnek aldığı, anlamaya çalıştığı mesajlardır." diye konuştu.

Program, plaket takdimleri ile sona erdi.