500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi

500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi Yeni Yerinde; Neve Şalom Sinagog’unda Ziyaretçilerini Bekliyor…

25 Kasım 2001 yılında kurulan ve Zülfaris Sinagogu’nda hizmet veren 500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi, 14 Ocak 2015′te Neve Şalom Sinagogu’nda ziyaretçilere kapılarını açtı. ”Barış Vahası” anlamına gelen Neve Şalom, 25 Mart 1951’de ibadete açılmıştır. Hâlâ ibadete açık olan sinagogda düğün, sünnet gibi dini törenler yapılmaktadır. Müzeye gelen ziyaretçiler müze gezisi sırasında dini törenleri canlı izleme imkânı da bulabilirler.

FB_IMG_1453315276934

Müzede, Türk Yahudileri’nin tarihi ve kültürel mirasları, parçası oldukları toplumla beraberlik ve etkileşimleri, ülkenin sosyal ve devlet yaşamına katkılarından derlenen yeni içerik ve tasarımla görülebilir. Müzenin küratörlüğünü Müze Müdürü Nisya İşman Allovi üstlenmiştir. Müze üç bölümden oluşur; birinci kat, birinci kattan rampayla geçilen bölüm ve ikinci kat.

Birinci bölüm, birinci katta sergilenmiştir. Bu bölümdeki sergiler, “Göç, Osmanlı Topraklarında, Hahambaşılık Kurumu, Etkileşim, Askerlik, Bak ve Keşfet, Yakın Tarih, Türk Yahudi Basını, Klasik Türk Musikisi ve Maftirim (İlahi), Alyans Okulları ve 500. Yıl Vakfı” başlıklarını taşır.

FB_IMG_1453315282130

İkinci bölüm, Midraş (Dini Objeler) ve Etnografya kısımlarından oluşur.

Üçüncü bölüm, “Türk Sefarad Mutfağı, Dini bayramlar, Yaşamdan Kesitler, Judeo İspanyol (Ladino), Türk Sefarad Müziği, Yaşam Alanları, Büyük Edirne Sinagogu Maketi, Aşkenazlar-Karaylar” başlıklarını içerir.

Müzede her bölümde izleyiciyle etkileşimli tasarımlara yer verilmiştir. Örneğin, üçüncü bölümde, “Türk Sefarad Mutfağı” kısmında, dokunmatik ekrandan istediğiniz Sefarad yemek tarifini seçerek e-posta adresinize gönderebilirsiniz. Yine bu bölümde, Sefarad Yemek Tarifleri Kitabı’ndan derlenen yemek tarifi koçanlarından istediğinizi alıp götürebilirsiniz. Üçüncü bölümde, “Türk Sefarad Müziği” kısmında, Ladino (Yahudi İspanyolcası) dilinde söylenen şarkıları dinleyebilirsiniz.

Müzenin kuruluş amacına uygun olarak yetişkin ve çocuk eğitim programları ve etkinlikleri yapılması da planlanıyor. Bunun için üçüncü bölümde çocukların eğitim etkinlikleri yapacakları uygulama alanı da oluşturulmuştur. Ziyaretçiler ayrıca Perşembe günleri “müzik dinletisi”ne katılma imkânı da bulacaklar.