Anadolu Hisarı

Anadolu Hisarı, 1395 yılında İstanbul Boğazı’nın en dar noktasında inşa edilen ve bulunduğu bölgeye adını veren hisardır. Yıldırım Beyazıd’ın emri üstüne karakol olarak yapılan bu hisar, yedi dönümlük bir alan üzerine kurulmuştur. Hisar, iç ve dış kale ile surlardan oluşmaktadır. İnşa amacı boğaz hakimiyetini sağlamak ve gelecek olası tehlikelerden şehri korumaktır. Zaman içerisinde askeri önemini yitirse de civarında genişleyen yerleşim yeri ile hala şehrin önemli noktalarından biridir.

Rumeli Hisarı’nın dörtte biri büyüklüğündeki Anadolu Hisarı İstanbul’un en güzide yerleşim yerlerinden biridir ve yalıları ile ünlüdür. Boğaziçi’nin en güzel ve en değerli yalılarından olan Zarif Mustafa Paşa, Komodor Remzi Bey, Bahriyeli Sedat Bey, Nuri Paşa, Mrki Necip Bey Köprülü Amcazade Hüseyin Paşa, Hekimbaşı Salih Efendi yalıları burada görülebilir.
Anadolu Hisarı Göksu Deresi

Anadolu Hisarı, İstanbul

İstanbul gezilecek yerlerin başında gelen Anadolu Hisarı ve civarında gidilebilecek birçok güzel, sakin kafe ve restoran da bulunmaktadır. Zaman içerisinde tarihi öneminin yanı sıra turistik olarak da değer kazanan Anadolu Hisarı’nın surları 2 metreden daha kalındır. Buraya geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında Göksü Deresi ve Küçüksu Kasrı gelmektedir.