Mersin Atatürk Evi Müzesi

Atatürk caddesi üzerinde bulunan bina 1897 yılında Tüccar Konstantin Mavromati tarafından kızının Almanya Konsolosu. Bay Christman ile evliliği nedeniyle konut olarak yapılmıştır. Mimarı bilinmemektedir.

Atatürk'ün 20.01.1925 tarihinde Mersin'e gelişinde konaklaması için bu ev uygun görülmüş ve ev sahipleri tarafından
da memnuniyetle karşılanmıştır.

Atatürk eşi Latife Hanımla birlikte burada binanın üst katında 11 gün konuk olmuştur. 1972 yılında Nebil Hayfavi tarafından satın alınan binada Toros Koleji hizmet vermiştir. 1974 yılında Kültür Bakanlığınca koruma altına alınan ve 1982 yılında kamulaştırılan bina restorasyon çalışmalarından sonra 12 Ekim 1982'de "Atatürk Evi ve Müzesi" olarak açılmıştır.

İki katlı binanın alt katında büyük önder Atatürk'ün Anıtkabir Müzesinden getirilen 22 adet şahsi eşyası, belgeler ve Mersin'e gelişlerinde çekilen fotoğrafları sergilenmektedir.Ayrıca Kurtuluş Savaşı'nda büyük fedakarlıklar gösteren Mersinli Mücahit Gazilerin fotoğraflarının sergilendiği Kuvay-i Milliye köşesi yer almaktadır.

Üst katta salona açılan yedi odanın ikisi yatak odaları, biri çalışma odası, dördü oturma odaları olarak teşhire hazırlanmıştır. Mutfak olarak düzenlenen mekanda ise etnoğrafik nitelikli eşyalar sergilenmektedir.