Konya İzzet Koyunoğlu Şehir Müzesi

A. R. İZZET KOYUNOĞLU (1316/1900 -23 Eylül 1974) Müze ve kütüphanenin kurucusu olan Ahmet Rasih İzzet Koyunoğlu, hayatını 1913 yılından itibaren kurmağa başladığı müze ve kütüphanesini daha da zenginleştirip, güzelleştirmekle geçirdi.

Dünyanın ünlü müze ve kütüphaneleri arasında yer alan bu özel eserini, 4 Temmuz 1973 tarihinde, "Varlığını vatanına ve milletine veren kişi, insanların en mutlusudur ' diyerek hiçbir karşılık beklemeden Konya Belediyesi'ne "hibe' etti.

Koyunoğlu, görevini hakkıyla yerine getirmenin verdiği huzur içerisinde, Konya Üçler Mezarlığı' nda, annesinin yanındaki ebedi istirahatgâhındadır.

MÜZENİN TARİHÇESİ

A. R. İzzet Koyunoğlu'nun evi koruma altına alınıp, çevresi istimlâk edilerek, 3433 m2lik bu geniş alanda, bugünkü modern binası inşa edildi.

Bütün müze ve kütüphanesi buraya taşınarak, modern anlayışla düzenlenip, "Konya Büyükşehir Belediyesi A.R. İzzet Koyunoğlu Müze ve Kütüphanesi" adıyla, 2 Şubat 1984 tarihinde açıldı.

Müze iki ana katta, çeşitli bölümlerden meydana gelmiştir

AVLU

Binanın dört tarafını kuşatan avlu, bahçe görünümündedir. Bu yeşil ortam içerisinde insan, hayvan büst, stel ve heykelleri; mezartaşları, şahideler; çeşitli dönemlere ait taş ve mermer kitabeler; değirmen taşları, lahitler, pişmiş topraktan yapılmış eşyalar yer almıştır.