TCDD 3. Bölge Müze ve Sanat Galerisi

TCDD İzmir Müzesi Ağustos 1993’te kuruldu. Ancak eserlerin toplanmaya başlanmasının tarihçesi, Cumhuriyetimizin ilk Nafıa Vekili Behiç Bey’in, demiryollarına ait antika nitelikli eserlerin toplanıp koruma altına alınmalarına ilişkin direktifine kadar uzanır.

Müzede buharlı trenlere ait değişik objeler, eski yol yapım gereçleri, eski fenerler, lambalar, haberleşme gereçleri, eski daktilo, hesap makinesi, hokka vb. gibi yazışma gereçleri, vagon restoranlarda kullanılan yemek takımları, katarlarda kullanılan değişik sağlık gereçleri gibi objeler ve Osmanlının son dönemi ile Cumhuriyet’in ilk dönemlerine ait bazı yazılı belgeler sergilenmektedir.

TCDD İzmir Müzesi, Alsancak Garı’nın tam karşısında, 1850’li yıllara tarihlenen ve geçmişte İngiliz tüccarlara ait olduğu düşünülen iki katlı, bağdadi bir yapıya yerleşmiştir. Üst kat sanat galerisi olarak kullanılmaktadır.

Müzeye giriş ücretsizdir. Ziyaretçileri ağırlıklı olarak ilköğretim öğrencileri oluşturmaktadır. Bunun dışında yaz aylarında yabancı turistlerin de Müzeye yoğun ilgileri olmaktadır. Müzeyi her yıl 1500’ü yabancı olmak üzere 9-10 bin kişi ziyaret etmektedir. Galeride yılda ortalama 20 dolayında sergi açılmakta, dolayısıyla sergi ziyaretçi trafiğinden Müze de istifade etmektedir. Aynı şekilde, Müze ziyaretçileri de Galeriyi ziyaret etmektedirler.

Müze, Pazar-Pazartesi hariç, haftanın beş günü sabah 09.00-17.30 arasında açık bulunmaktadır.