İstanbul Halı Müzesi

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 2 yılda restore edilen Ayasofya İmareti, halı müzesi olarak kültür turizmine kazandırıldı.

Dünyanın en zengin halı koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapan müzenin açılışını Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Vakıflar Genel Müdürü Dr. Adnan Ertem ile davetliler birlikte gerçekleştirdi.

Başbakan Yardımcısı Arınç açılış konuşmasında, Ayasofya imaretinde açılan halı müzesinde yüzlerce çok kıymetli, nadide halının olduğunu, İran’dan Afgan halısına, Uşak’tan Yağcıbedir halısına kadar halıların sergilendiğini söyledi. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından, özellikle son 10-11 yılda muhteşem bir çalışma yürütüldüğünü, 4 bine yakın vakıf ve kültür varlığının restore edilerek tekrar kültür mirasımıza kazandırıldığını ve bunun için 3 milyar TL harcama yapıldığını kaydetti.

Başbakan Yardımcısı Arınç konuşmasının ardından Vali Mutlu, Belediye Başkanı Demir ve Vakıflar Genel Müdürü Ertem ile birlikte müzeyi gezdi ve sergilenen eserler hakkında bilgi aldı.

Halı Müzesi’nde 394 adet tarihi halı, 412 adet etütlük halı olmak üzere paha biçilemeyen toplam 806 eser bulunuyor.