Ercüment Kalmık Müzesi

Ercüment Kalmık (d. 1909, İstanbul – ö. 21 Şubat 1971, İstanbul), lirik-soyut anlayıştaki çalışmalarıyla tanınan Türk ressam.

Yurtiçinde ve yutdışında birçok karma sergiye katıldı, kişisel sergiler açtı. Resmin yanı sıra, pek çok Cumhuriyet dönemi sanatçısı gibi Türk resminin kuramsal ve düşünsel kavramları üzerine makaleler kaleme alan, konferanslar ve radyo konuşmaları da gerçekleştiren Kalmık’ın, “Renklerin Armoni Sistemleri” ve “Tabiatta ve Sanatta Doku” başlıklı iki kitabı 1950′ lerde İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından yayımlanmıştır. İstanbul, Gümüşsuyu’daki evi, 1997 yılında Ayşe ve Ercüment Kalmık Müzesi adıyla müzeleştirildi.

Geç dönem 19 yy. evinin aslına uygun restorasyonu ile birlikte, evin arka bahçesinde sanat atölyesi ve sergi mekanının yerleştirilmesi, projenin esasını oluşturmaktadır. Restore edilen ev sanatçı Ercümend Kalmık`ın eserlerinin sergilenmesine ayrılmış, tonozlu ek binanın alt katında sanat atölyesi, üst katında ise geçici sergiler için bir mekan yaratılmıştır. Bu tonozlu yapı, eski yapıya ince ve şeffaf bir köprü ile bağlanmıştır.