Fethiye Müzesi

Fethiye Müzesi, İstanbul’daki önemli müzelerden olup İstanbul gezilecek yerler listemizin en önemli yapılardan Ayasofya Müzesi’ne bağlıdır. Patrikhane, kilise, cami gibi farklı amaçlarla kullanılan yapı 1940 yılında müzeye dönüştürülmüştür.

Eski ve değerli bir yapı olan Fethiye Müzesi, Doğu Roma döneminde yapılsa da Haçlı Seferleri sırasında zarar görmüş ve yeniden inşa edilmiştir. Sonrasında 13. yüzyılda bir kez daha inşa edilen yapıya zaman içerisinde bazı ek kısımlar yapılmıştır. İstanbul’un fethinden sonra birçok kilise camiye dönüştürülse de bu Fethiye Müzesi’nin olduğu yapı için böyle olmamıştır. Patrikhanenin burada hizmet veriyor olmasının etkisi bunda büyüktür. Fethiye adı Sultan III. Murat döneminde verilmiştir. Bu dönemden sonra yapıya mihrap ve minare eklenmiştir. Bu kısımları namaz vakitlerinden önce ziyaret etmek mümkündür.

Camiye dönüştürülme sürecinde kiliseden kalma fresk ve işlemelerin üstü kapatılmış, sonrasında müzeye dönüştürülünce bunlar tekrar açığa çıkarılmıştır. Ayasofya Müzesi ve Kariye Müzesi kadar ilgi çekmese de Fethiye Müzesi de görülmeye değer bir yerdir. Fethiye Müzesi’nin bir kısmı hala ibadete açıktır.