İstanbul Deniz Müzesi

İstanbul’un en değerli tarih miraslarından birisi de İstanbul Deniz Müzesi. Beşiktaş gibi her gün belki de yüz binlerce insanın gelip geçtiği bir noktada olmasına rağmen yeteri kadar ilgi görebildiğini söylemek zor. Bunun bir nedeni de hakkında çok fazla bilgi sahibi olunmaması ve yeteri kadar reklamının yapılmaması. Ancak girip gören herkes de bir heyecan yaratacağı muhakkak.

Bu yüzden biz de bir hafta sonu gezinize ekleyebileceğiniz bu nadide müze hakkında kısa birkaç bilgi verelim istedik.
İstanbul Deniz Müzesi Hakkında Bilgi

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı olan müze, ilk olarak 1897 yılında Kasımpaşa’da küçük bir binada açılıyor. İkinci Dünya Savaşı süresince eserlerin iyi korunabilmesi adına bir süre eserler Anadolu’ya gönderilse de savaş sonrası yeniden İstanbul’a getiriliyor. Bugünkü bulunduğu yere ise ancak 1961 yılında taşınıyor. O gün, bugündür de denize ve tarihe meraklı binlerce insanın uğrak yeri haline geliyor.
İstanbul Deniz Müzesi Eserleri

Türkiye’nin hem en büyük, hem de ilk deniz müzesi olma unvanına sahip müzede 20 binden fazla eser bulunmakta. 4 ana galeri, çocuk odaları, sinevizyon odası, çok amaçlı salon, 2 fuaye ve 2 farklı sanat galerisinin olduğu müzede Dünya’nın en eski kadırgalarından saltanat kayıklarına kadar oldukça ilgi çekici parçalar var.
İstanbul Deniz Müzesi Resimleri

İstanbul Deniz Müzesi Resimleri

İstanbul Deniz Müzesi Resimleri

İstanbul Deniz Müzesi Resimleri

İstanbul Deniz Müzesi Resimleri

İstanbul Deniz Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir

Deniz Müzesi Beşiktaş sahilde Başbakanlık Ofisi ve Shangri-La Oteli ile yan yana.

Anadolu yakasından gelecek olanlar, Kadıköy ve Üsküdar’dan deniz yolu ile Beşiktaş’a kadar gelip 100 metrelik bir yürüyüşle müzeye ulaşabilir.

Metrobüsle gelecek olanlar da Zincirlikuyu Durağı’nda inip, Beşiktaş’a inen otobüsleri ya da minibüsleri kullanarak Beşiktaş’a birkaç dakika içerisinde inebilirler.

Bağcılar-Kabataş Tramvay Hattı ile de Kabataş’a kadar gelip, yaklaşık 1,5-2 kilometrelik mesafeyi yürüyüp de müzeye ulaşılabilir. Ya da buradan da Beşiktaş’a giden herhangi bir otobüse binilebilir.

Boğaziçi ya da Fatih Sultan Mehmet Köprüsü üzerinden şahsi aracı ile gelecek olanlar da Beşiktaş çıkışlarından çıkıp, Beşiktaş Sahil’e kadar indiklerinden müzeye kadar gelmiş olacaklardır.
İstanbul Deniz Müzesi Giriş Ücreti

Müze Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı olduğu için fiyat politikası biraz farklı ve bir çok kişinin ziyaret edebilmesi için oldukça makul fiyatlara sahip.

Yetişkinler 6,5 TL vererek, öğrenciler ise ücretsiz olarak müzeyi gezebilirler.
İstanbul Deniz Müzesi Ziyaret Saatleri

Müze pazartesi günleri, yılbaşında ve dini bayramların ilk gününde kapalı.

Müzenin ziyaret saatleri 9:00-17:00 arasında. Ancak yaz saati uygulaması boyunca hafta sonlarına özel olarak ziyaretler 10:00 ile 18:00 arasında yapılıyor.