Sait Faik Müzesi

Yazar Sait Faik Abasıyanık’ın yaşamına tanıklık etmiş eşyaları, fotoğrafları, mektupları, kartpostalları, eserlerine konu olan sayısız hatırasının izlerini taşıyan nice eşya ve belgeyi ziyaretçileriyle buluşturan Sait Faik Abasıyanık Müzesi, ilk olarak 22 Ağustos 1959 tarihinde açıldı.

1964 yılından itibaren Darüşşafaka Cemiyeti’nin sorumluluğunda yoluna devam eden Müze, açıldığı günden bu yana ülkemizin en fazla ziyaret edilen müze evlerinden biri oldu.

Darüşşafaka Cemiyeti tarafından 2009 yılında güçlendirme, restorasyon ve konservasyon çalışmaları nedeniyle ziyarete kapatılan Müze, 11 Mayıs 2013 tarihinde yenilenmiş yüzü ve çağdaş müzecilik anlayışıyla yeniden konuklarını ağırlamaya başladı.

Yazarın vasiyeti doğrultusunda önceki yıllarda olduğu gibi ücretsiz olarak ziyaretçilerini ağırlayan Müze, çağdaş müzeciliğin temel ilkeleri olan koruma, belgeleme, sergileme, eğitim ve iletişim ilkeleri ve Uluslararası Müzeler Konseyi (ICOM) Etik Kuralları doğrultusunda hizmet veriyor.

Darüşşafaka’nın bağışçılarına duyduğu vefa duygusunun bir simgesi olarak varlığını sürdüren Sait Faik Abasıyanık Müzesi, 22 Ocak 1984 tarih ve 18289 sayılı yönetmelik uyarınca Kültür ve Turizm Bakanlığı denetiminde "Özel Müze" statüsündedir. Okurlarını, Sait Faik’in yazınsal ve ruhsal dünyasında büyüleyici bir yolculuğa çıkaran Müze, ülkemizde sürdürülebilir kurumlara örnek teşkil eden Darüşşafaka gibi vefanın sürdürülebilirliğinin güzel bir örneğini oluşturuyor.