Orhan Kemal Müzesi

Beyoğlu'nda Tarlabaşı'nın alt kesiminde yer alan Pera Müzesi; Suna ve İnan Kıraç Vakfı'nın bir kültür girişimi olarak karşımıza çıkmaktadır. 2005 yılında açılan Pera Müzesinde Suna ve İnan Kıraç Vakfı'nın üç özel koleksiyonunun sergilendiği müze katları, çok amaçlı sergi salonları, oditoryum, Pera Eğitim odası, Perakende-Artshop ve Pera Café gibi bölümler bulunmaktadır.

Pera Müzesinde yer alan Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu, eski çağlardan günümüze Anadolu'da kullanılan ağırlık ve ölçü birimlerinin, çeşitli malzeme ve tekniklerde üretilmiş tartı ve ölçü aygıtlarının seçkin örneklerini sunmakta olup bununla beraber diğer bir alanda sergilenen Kütahya Çini ve Seramikleri Koleksiyonu da yine Müzenin önemli eserlerini gözler önüne sermektedir.

Koleksiyonlarda ise 17. yüzyıldan 19. yüzyıl başlarına kadarki dönemde Osmanlı İmparatorluğundan esinlenmiş Avrupalı oryantalist ressamların önemli eserlerini görmekteyiz. Bunlar arasında tek 'yerli oryantalist' olarak isimlendirilen Osman Hamdi Bey'in eserleri ve ünlü Kaplumbağa Terbiyecisi tablosu da yer almaktadır.

Diğer bir galeri de ise İmparatorluktan Portreler temasında padişah, şehzade, sultan, büyükelçi portreleriyle, değişik dönemlerden, değişik sınıflardan insanları betimleyen portreler yer almaktadır.