Gaziantep Kent Müzesi

Tarihi Bayazhan’da kurulan, Gaziantep Kent Müzesi kapsamında, Gaziantep’in kronolojik tarihi, Antep Savunması, Coğrafyası, İlçeleri, Fauna ve Florası, Gaziantep’in eşsiz el sanatları, Antep evi mimarisi ve yaşamı, Gaziantep Kültürü, Ekonomisi, Eğitimi, Sağlığı, Sivil Toplum Faaliyetleri, Turizm Zenginlikleri ve Doğal Güzellikleri, Kardeş Şehirleri, Folklorik değerleri ve Kültür Sanat Alanları, Antep Baklavası, Sporu ve Basın Tarihi bilgiler, belgeler, görsel sunum öğeleri, canlandırmalar ve maketlerle anlatılıyor.

Müzede, Antep Savunmasında önemli yere sahip, Şahin Bey, Karayılan ve ilk Antep şehidi Şehit Kamil ve annesi, El sanatları ve Baklava ustaları, Antep evinde Antep işi işleyen kadınlar, Fıstık kıran bir aile bal mumu heykeller ile müzede yer alıyor.

Giriş katında 1/1000 ölçekli Kent maketinde Şehir merkezinin tamamını görüp incelemek mümkün. Geniş Kent Arşivinin bulunduğu dokunmatik Kiosk’larda bu maketin iki yanında maket ile entegre çalışıyor. İncelediğiniz önemli mekanların yerlerini Kiosk’ta uydu üzerinden yol tarifi alırken, maket üzerinde de LED ışıklandırma ile görmek mümkün.

Müzede Elektronik Sesli Rehberlik sistemi de mevcut. Müze giriş bankosundan alınan sesli rehber ile, Özel Müze Kontrol yazılımımız ile yönetilen, 19 Plazmada oynayan prodüksiyonların sesleri, maketlerin, statik canlandırmaların bilgilendirme sesleri tercih edilecek dile göre İngilizce yada Türkçe dinlenebiliyor. Sistem diğer dillerde de çalışmaya hazır olup, ziyaretçi taleplerine göre diğer dillerde eklenecek.

Müze giriş katında karşılanan ziyaretçi, Banko görevlilerine Müze Ziyaretçi Programına kaydını yaptırdıktan sonra kendisine özel Elektronik Sesli Rehberi alarak gezisine başlıyor. Programın istenildiği zaman detaylı istatistikler vermesi ve buna göre müzenin yaşam eğrisinde gerçekçi kararlar verebilmek için, ziyaretçilerin kayıtları mutlaka Müze Ziyaretçi Programına giriliyor. Sesli Rehber’i ile gezisine başlayan ziyaretçi, ilk olarak Gaziantep’in tamamı gösteren uydu görüntüsünü inceliyor. Hemen yanındaki pano da ise Gaziantep’in çeşitli yüzlerini geçmişten bu güne gösteren özenle seçilmiş fotoğraflar bulunuyor. Ziyaretçi bu noktada arkasını dönüyor ve dört metreden daha uzun Kent Maket’ini incelemeye başlıyor.

Ziyaretçilerin uzunca bir vakit geçirdikleri bu makette, kendi evlerini, iş yerlerini, eğitim kurumlarını bulmaları mümkün. Maketin iki yanına konuşlandırılmış Kent Rehberinde ise Gaziantep ile ilgili her şeyi öğrenmek mümkün. Maket ile entegre çalışan bu dokunmatik Kiosk’lar Kent Maketi üzerinde aradıkları yeri bulamayanlara da hizmet veriyor. Belirlenmiş 100 kadar önemli bina Kiosk’tan sadece dokunulunca Maket Üzerinde ışık ile gösteriliyor. Ziyaretçiler evlerinin, okullarının yakınındaki tarihi eserden yola çıkarak aradıklarını bulurken hemen yanı başlarındaki değerin bilgilerini de bu vesile ile öğrenmiş oluyorlar.

Ziyaretçi, maketi geçtikten sonra özel standına yerleştirilmiş plazma ekrandan Gaziantep Belgeselini izliyor. Reklam filmi mantığı ile çekilmiş bu Belgeselden bir çırpıda Gaziantep ile ilgili çok özel ve geniş bilgiyi almak mümkün. Gaziantep’in Coğrafyasını, Bitki ve Hayvan zenginliklerini, İlçelerini anlatan panoların akabinde önüne gelinen Gaziantep Coğrafyası ve İlçeleri filmi ile Gaziantep detaylıca tanınmaya başlanıyor. Aynı mekanda karşılıklı beş metre aralıkla duran bu iki Plazmanın sesleri birbirine karışmamakta, Ziyaretçi hangisinin önünde ise Sesli Rehber’inin kulaklığından, kendi dilinde o filmi izleme şansını bulmakta.

Müze üst katında Kronolojik Tarih bölümleri, yine filmler, heykeller ve panolar eşliğinde anlatılıyor. Hemen devamında sırası ile El Sanatları odaları mevcut. Gerçeği ile bire bir oluşturulan El Sanatları dükkânlarında, Sanatkârın heykelini sanatını icra ederken görmek mümkün. Hammaddesinden tamamlanmış ürüne kadar tüm ara mamullerinde bulunduğu bu odalarda, birer film ve panolar ile detaylı bilgilendirme mümkün. Yemenici, Sedefçi, Bakırcı ve Gümüşçü, Kutnucu ve Kilimcinin ayrı ayrı odası olan bu bölümden sonra Antep Evi’nde Antep İşi işleyen hanımların heykelleri bulunmakta. Sivil Toplum, Eğitim, Sağlık, Kültürel Detaylar, Turizm, Kardeş Şehirler, Doğal Güzellikler, Folklorik öğeler ve Kültür Sanat Alanlarının birer birer odalarda Filmler ve Panolar aracılığı ile anlatıldığı bu odalardan Kültür Sanat Alanlarında, özel olarak hazırlanmış, Müze Sistemi ile birlikte kontrol edilebilen Elektronik Kültür Sanat Takvimi Programı görünmekte.

Devamında, Baklava Yapım Atölyesi, Fıstık Kıran Aile canlandırmalarının da bulunduğu, Tarım, Antep Fıstığı, Baklava, Spor, Basın Tarihi gibi konuların anlatıldığı odalar geniş bir koridorda karşılıklı olarak dizilmekte. Koridor aynı zamanda geçici sergi alanı olarak kullanılmak için de hazır. Koridorun iki başına yerleştirilen büyük boy motorlu perdesi ile Projeksiyon sistemi bulunuyor. Hem Sistem Odasından hem de bulunduğu yerden görüntü aktarma seçenekleri olan sistem ile bu alanda yapılan faaliyetlere renk katıyor.

Koridorda, Gaziantep Kalesi ve çevresindeki Kültür Yolunu gösteren detaylı büyükçe bir maket ve dört tane Gaziantep’in Anıtsal Mimarilerinden seçilmiş; bir dini yapı, bir kültürel yapı, bir sosyal yapı ve bir de sivil mimari örneği 1/100 ölçeği ile incelenebiliniyor. Bu maketlerin yanına gelindiğinde yine Sesli Rehberden bunlar ile ilgili bilgi almak mümkün.

Ziyaretçi eğer Gaziantep’te yaşayan biri ise GAZİANTEPLİ olarak, değilse GAZİANTEP HAYRANI olarak ziyaretini noktalıyor.

Firmamız, Gaziantep Kent Müzesinin Teşhir ve Tanzim işini Anahtar Teslimi almış olup, kısa bir sürede başarı ile tamamlayıp Kültür ve Turizm Bakanımız Sn. Ertuğrul Günay’ın da katılımı ile açılış törenini gerçekleştirerek Gaziantep’in ve Gazianteplilerin hizmetine sunmuştur.