Türk ve İslam Eserleri Müzesi

Türk ve İslam Eserleri Müzesi, Türk ve İslam eserlerinin toplu bir şekilde bulunduğu bir müzedir. Yaklaşık 33.000 eserden oluşan müze koleksiyonunda etnoğrafya, maden, cam, keramik, halı, kilim, evrak, taş ve yazma eserler mevcuttur. Osmanlı’nın son döneminde müze kurulma çalışmaları artırılmıştır ve Türk ve İslam Eserleri Müzesi de bu dönemde kurulmuştur. Eski adı Evkaf-i İslamiye Müzesi olan bu yapı, 1913 yılında günümüzdeki adını almıştır.

Günümüzde ünlü Pargalı İbrahim Paşa’ya ait olan İbrahim Paşa Sarayı içerisinde bulunsa da ilk olarak Süleymaniye İmarethanesi’nde hizmet vermekteydi. Bu saray, Kanuni Sultan Süleyman tarafından veziri Pargalı İbrahim Paşa’ya hediye edilmiş, İbrahim Paşa’nın infazından sonra el konularak farklı yöneticiler tarafından ikametgah olarak kullanılmıştır. Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nin buraya taşınması 1983 yılında olmuştur.

Bir padişaha yapılmayıp ayakta kalan nadide yapılardan olan bu saray günümüzde müzede sergilenen eserler kadar çok dikkat çekmektedir. Sarayın tören salonunda koleksiyonun birçok temel parçası sergilenmektedir ve salonun gravür ve işlemeleri de görülmeye değerdir. Türk ve İslam Eserleri Müzesi, araştırmalara kaynak oluşturması açısından da önemli bir müzedir.